Havarijné poistenie a cena cez kalkulačku

Cena havarijného poisteniaHavarijné poistenie, nevyhnutnosť alebo len marketingový ťah? Mnohí majitelia áut sa určite zamýšľajú nad výhodnosťou tohto poistenia. Častou je otázka, načo uzatvárať havarijné poistenie, keď každé vozidlo musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Nie sú to potom len vyhodené peniaze? My sa vám v tomto článku pokúsime vysvetliť:

  • čo to vlastne je,
  • ako sa vypočíta cena havarijného poistenia,
  • aký je rozdiel medzi ním a povinným zmluvným poistením
  • a objasníme si aj niekoľko základných pojmov.
  • ako sa používa kalkulačka havarijného poistenia

V čom je rozdiel medzi havarijným poistením a PZP?

Základný rozdiel spočíva práve v tom, že PZP je povinné zo zákona a havarijné poistenie je na báze dobrovoľnosti. Ale najväčší rozdiel spočíva v tom, že povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré by ste spôsobili na inom vozidle, havarijné poistenie vám ale vyplatí aj škodu, ktorá takto vznikla na vašom vozidle. Myslíte si, že vy nemôžete spôsobiť žiadnu nehodu, pretože ste opatrný vodič? Za volantom však stačí len chvíľka nepozornosti a nešťastie je na svete. Prípadne vás zaskočia poveternostné podmienky a vy skončíte po šmyku v priekope. Aj to sa stáva, stačí sa len pozrieť na štatistiku nehodovosti na našich cestách a hneď máte jasno.

Viacerí experti však upozorňujú na to, že nie všetkým majiteľom áut sa oplatí ho uzatvoriť. Tento fakt súvisí predovšetkým s vekom vozidla. Niektorí neodporúčajú poistenie pre vozidlá staršie ako 5 rokov, iní posúvajú túto hranicu na 10 rokov. Pri starších jazdených vozidlách sa už aj menšia škoda často vyhodnotí ako totálna škoda. Cena takéhoto vozidla ale vekom výrazne klesá, a teda jeho súčasná cena a vám vyplatená čiastka bude pomerne nízka. Preto je vhodné si naozaj dopredu premyslieť, či sa vám havarijné poistenie naozaj oplatí.

Od čoho sa odvíja cena havarijného poistenia cez kalkulačku?

Peniaze v rukePri povinnom zmluvnom poistení je určenie ceny jednoduchšie ako pri online havarijnom poistení. To je špecifickejšie a teda aj svojím spôsobom sa to môže zdať zložitejšie. Veľa závisí predovšetkým od toho, či chcete len základné poistenie, alebo komplexné, prípadne ešte aj ďalšie pripoistenia. Všetky tieto faktory si overte cez spoločnosť Finermat. Cenu ovplyvňuje ale aj napr. zabezpečenie vozidla proti krádeži. Rozdiel oproti PZP je aj v tom, že pri havarijnom poistení je jeho bežnou súčasťou tzv. spoluúčasť. Inak ale samozrejme platia aj podobné pravidlá ako pri povinnom poistení. Aj tu vás čaká odmena za predchádzajúci bezškodový priebeh, čiže sa aj tu uplatňuje tzv. bonus a malus.

Bezpečná jazda bez nehody sa vám pritom môže oplatiť, pretože niektoré poisťovne poskytujú bonus až do výšky 70%.  Tiež platí aj to, že lacnejšie poistenie dostane už skúsený vodič, z menšieho mesta a najlepšie, ak je aj rodičom malého dieťaťa. Najlepšie vám v tom poradí online kalkulačka. Tá vám na základe vami zadaných údajov poskytne prehľad všetkých ponúk na trhu aj s najvýhodnejšou cenou. Nebojte sa teda využiť jej služby, poistenie nemusíte ani hneď uzavrieť, môžete si takto urobiť len prieskum.

Čo všetko je kryté z havarijného poistenia?

Aby ste sa mohli zodpovedne rozhodnúť, či havarijné poistenie uzavrieť alebo nie, mali by ste vedieť, aké škody vám budú preplatené. Poistenie býva poskytované v tzv. all risk balíku, teda kryje všetky riziká. To znamená, že vám preplatí:

  • škodu spôsobenú pri havárii,
  • pri strete so zverou,
  • spôsobenú vandalizmom,
  • pri pôsobení živlami,
  • tiež ak vám bude auto odcudzené,
  • poistenie kryje aj úraz spôsobený pri nehode,
  • či poškodenie čelného skla.

To všetko je súčasťou komplexného havarijného poistenia. Samozrejme je možné si k tomuto pripoistiť aj ďalšie riziká, ako napr. právnu pomoc, doplnkové poistenie zapožičania náhradného vozidla, pripoistenie nadštandardnej výbavy, ale môžete si napríklad aj rozšíriť rozsah poskytovaných asistenčných služieb.

Môžete si však zvoliť aj základný balík poistenia s výhodnou cenou, alebo len s niektorými pripoisteniami. Závisí pritom na vašich preferenciách, ale samozrejme aj od vašich finančných možností. Za komplexné havarijné poistenie si totiž určite priplatíte viac, ako len za základné. Pri voľbe poistného krytia by ste mali zvážiť aj následné poistné plnenie pri škodovej udalosti. Veľa záleží aj od toho, ako často a na aký účel využívate motorové vozidlo, prípadne či parkujete v garáži alebo niekde vonku na verejnom parkovisku, kde je väčšie riziko krádeže či vandalizmu.

Ako si najlepšie zvoliť spoluúčasť?

Ako sme už spomínali vyššie, pri cene havarijného poistenia zohráva dôležitú úlohu aj spoluúčasť. Pri poistnej udalosti sa teda spolupodieľate na spôsobenej škode, čiže časť nákladov si budete hradiť z vlastnej peňaženky. Koľko to bude, si viac menej volíte samy. Hodnotu spoluúčasti si zväčša môžete samy zvoliť. V percentách sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 5 – 10%. Niekedy poisťovne určujú aj minimálnu sumu, ktorou sa musíte podieľať na škode, tá sa pohybuje okolo 166 eur.

Ale čo je lepšie, zvoliť si vyššiu spoluúčasť a platiť nižšie poistné, alebo si priplatiť a pri poistnej udalosti zaplatiť menej? To závisí v podstate len na vás a na vašich finančných možnostiach. Možno si poviete, že chcete predsa len ušetriť, tak si zvolíte vyššiu spoluúčasť, no pri poistnej udalosti by sa vám to nakoniec nemuselo vyplatiť. Pri voľbe výšky spoluúčasti tak myslite nielen na cenu za poistenie, ale aj na to, koľko vás neskôr môže vyjsť oprava vášho vozidla.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Poistenie

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *